Ακολουθήστε με στο Twitter :)

Νίκες για Manchester και Barcelona

Σπουδαίες εκτός έδρας νίκες πέτυχαν Manchester και Barcelona στα πρώτα προημιτελικά παιχνίδια του Champions League.

Ρόμα - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
Οι "μπέμπηδες" με γκολ του Ρονάλντο και Ρούνεϊ στο 39' και 66' αντίστοιχα κέρδισαν με 0-2, παίρνοντας έτσι πολύ μεγάλο πλεονέκτημα για την κατάκτηση του εισητηρίου που θα τους οδηγήσει στα ημιτελικά του θεσμού. Η Ρόμα προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο δημιουργόντας καλές ευκαιρίες που πήγαν χαμένες, αφήνωντας έτσι πίκρα και στεναχώρια στους Ιταλούς.

Σάλκε - Μπαρτσελόνα
Αν και φανερά καλύτερη η Σάλκε δεν μπόρεσε να βρει τον τρόπο για να πάρει του παιχνίδι από τους ισπανούς. Δεν κατάφερε κανείς να οδηγήσει την μπάλα προς τα δίχτυα. Την νίκη για την Μπαρτσελόνα έδωσε ο 17χρονος Μπόγιαν Κρκιτς στο 12ο λεπτό, μπαίνοντας έτσι στην δεύτερη θέση της λίστας των νεότερων σκόρερ του θεσμού. Η νίκη δίνει το προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα, αλλά επίσης και ψυχολογική στήριξη σ' αυτή την άσχημη περίοδο που διανύουν οι παίκτες του Ράικαρτ.